Czym jest kryzys emocjonalny?
Zdarza się każdemu, bez wyjątku, przynajmniej raz w życiu. Może różnić się siłą natężenia oraz tym jak go przeżywamy. Co może go wywołać? Każde zdarzenie, sytuacja, która nas wytrąci z naszego naturalnego funkcjonowania. Może to być utrata kogoś bliskiego, trudności w relacji z bliskimi, choroba, czy problemy zawodowe (np. utrata pracy, nadmiar obowiązków, wypalenie zawodowe, niepewność finansowa). To jedynie przykłady, tego, co może sprawić, że zaczniesz odczuwać dużo częściej i intensywniej emocje, których wcześniej nie odczuwałeś/łaś. Takie jak smutek, lęk, czy złość. Pojawia się w Tobie rezygnacja, poczucie, że dotychczasowe obowiązki Cię przerastają i czujesz się bezradny wobec tego co zaczyna się z Tobą dziać. Fizycznie możesz zacząć odczuwać dolegliwości takie jak bezsenność, ból głowy, czy różnego rodzaju napięcia w ciele. W takiej sytuacji istnieje duże prawdopodobieństwo, że przeżywasz kryzys emocjonalny. Naturalną potrzebą jest to, że szukasz pomocy. Wielu z nas dzięki wsparciu naturalnemu, czyli opiece bliskich, radzi sobie z tym i po czasie wraca do normy. Zaczyna funkcjonować jak kiedyś i odzyskuje radość życia. Jednak czasem może być tak, że bliscy nie wiedzą jak pomóc, a może to Ty nie wiesz, jak poprosić o pomoc lub nie chcesz ich obciążać.
Może też być tak, że spotykasz się z niezrozumieniem i słyszysz słowa, które jeszcze bardziej Cię obciążają. takie jak: „weź się w garść”, czy „nie użalaj się nad sobą”. Równie dobrze te słowa, możesz kierować sam do siebie, w ten sposób bagatelizując swój stan. Chcąc go umniejszyć. To z kolei może oprowadzić Cię do poważniejszych problemów takich jak depresja czy stany lękowe. To są już dużo poważniejsze choroby i wymagają długiego, czasem terapeutycznego lub farmakologicznego leczenia. Dlatego tak ważne jest dla Ciebie, aby zareagować szybciej i nie czekać, aż stan się pogorszy.
Czemu warto skorzystać z profesjonalnej pomocy i czemu z kryzysem nie idziemy do psychoterapeuty?
Powodów, dla których skorzystanie z pomocy mentora kryzysowego, może być tyle ile osób. Każdy przeżywa trudne chwile inaczej. Oczywiście są pewne wspólne elementy. Chociażby to, jakie zmiany zachodzą w postrzeganiu otoczenia i stanu, w jakim się znalazłeś/łaś. Najczęściej widzisz to w czarnych barwach, zerojedynkowo. Nie widzisz rozwiązania swojej sytuacji, czujesz się przytłoczony emocjami. Nie panujesz nad nimi. Przekłada się to na wszystkie Twoje sfery życia. Dobrze jest, kiedy masz koło siebie bliskich, którzy się Tobą w pełni zaopiekują i pomogą. Jednak, kiedy tego nie masz lub nie możesz z tego skorzystać, to wtedy warto, abyś spotkał się z kimś, kto wie jak Ci pomóc i Cię poprowadzi. Wiem, że nie jest łatwo wykonać ten pierwszy krok, czasem bywa on jednym z najtrudniejszych, jakie wykonasz na drodze do wyzdrowienia. Jednak najważniejsze, abyś nie tracił celu, jaki chcesz osiągnąć, a mianowicie, wrócić do równowagi, odbudować relację z bliskimi i poczuć, że codzienność nie jest już dla Ciebie ciężarem, z którym sobie nie radzisz.
Czemu z kryzysem nie powinieneś kierować się do psychoterapeuty? Pierwszy powód to dlatego, że kryzys nie jest, ani zaburzeniem, ani chorobą, która wymaga leczenia. Drugi powód to, to, że z kryzysem mogą pracować tylko osoby, które mają takie uprawnienia. Mentor, czy interwent kryzysowy, jest wyposażony w narzędzia i metody, które są właściwe dla tego stanu. Może być oczywiście tak, nawet jest to prawdopodobne, że nie będziesz wiedział, co w tej chwili się z Tobą dzieje. Czy doświadczasz kryzysu, czy jest to innego rodzaju stan. Chcę Cię zapewnić, że gdybym miała przypuszczenia, że Twój stan, jest czymś innym niż kryzys, to porozmawiamy wspólnie o tym i zaproponuję Ci dalsze wsparcie. Nie zostaniesz z tym sam.